Yazar mısın? 2

 

Yazar Mısın?*

 

Anılarımı yazmaya neden başladım? Aslında anılarımı edebiyat çerçevesinde olduğu zaman yazıyorum. Böyle olunca hayata yük bırakmak daha güzel oluyor. Anlattıklarım dünyaya bir anlam katmıyorsa onları dillendirmenin manası yok. Yazarken bu metinlerin alabildiğine samimi olmasına özen gösteriyorum. Hoşuma gidiyor. Anılar insanın kendine giden bir yol olabilir mi, onun denemesi biraz da bu. Benim aylaklığıma alıştınız. Yine bir gün İzmir’de aylak vaziyette dolaşıyor park, bank oturuyor düşünüyor gözlem yapıyor, şiir kuruyordum. Alsancak’ta, ÖSYM binasının önündeki küçük parkı herkes bilir, ismini bilmiyorum. Oraya oturdum ve gerçekten inanılmaz bir şekilde boş boş duruyordum. Dakikalarca böyle durabiliyorum. Bu boş bir vakit geçirme değil. İnanın bana. O anlar yaşamı hissediyor, bundan keyif alıyorum. Çağımızın en büyük problemi olan teknoloji bize boş zaman bırakmıyor. Boş kalmayı başarabilsek harika olacak. Boş kalınca kendimizi anlayabileceğiz. Dünya’yı da. Bir şeyler yapmak zorunda değiliz yani vakit öldürmek için çalışmak zorunda değiliz. Sadece zorunda olduğumuz insanca yaşamaktır, o da insan olduğumuz için.

Otururken otururken bir genç beni uzaktan süzüyordu yanıma yanaştı ve biraz daha baktı. Eskiden bir tanıdık olabilir mi ya da bir yerde bir şekilde denk geldik mi diye düşündüm ben de. Yanıma yaklaşmak konusunda hayli çekimserdi. Merhaba dedim. Merhaba, siz yazar mısınız, diye soru. Daha önce bir anımda da yazdığım gibi bu soruyu ikinci defa duydum. Yazar mıydım? Keşke büyük bir yazar olsaydım da herkes bana bunu sorsaydı; böyle esrarengiz olmak yorucu değil mi! Otur bakalım, dedim. Benden 7-8 yaş küçük görünüyor. Oturdu. Yazar olduğumu nereden çıkardın, dedim. Demek ki tipimde var yapacak bir şey yok. Siz bana dergi vermiştiniz, dedi. Evet, dedim birçok gence dergi veriyorum. Her zamanki gibi o popüler dergilerden almaya çalışan benim engelleyip eline dergi tutuşturduğum bir arkadaş sanırım. Hayır, yolda dergi vermişim. Yürürken. İyi ki koşarken durdurmamışım. Hahaha. Senin dergide fotoğrafını gördüm, yüzünü hatırladım abi, dedi. Şiirini okudum ilginç bir şiir, dedi. Siz olan kalıbını sen yapması hoşuma gitmişti. Ben de böyle davranırım insanlara. Siz duvarını hemen yıkarım. Eee, dedim yazıyor musun? Evet, dedi kendimce şiirler ve öyküler karalıyorum. Okumak isterim, dedim. Etrafına bakıp durduğuna göre benimle konuşurken birini bekliyor olmalı. Kimi bekliyorsun, dedim. Sevgilisini bekliyormuş. Bu çocuk gerçekten romandan fırlamış gibi. Bu anıyı da bu yüzden yazıyorum. Ayrı bir havası var, bu günün liselileri kalkıp bu şekilde davranmıyor. Onun Yeşilçam havası yanında benim aylaklığım bile hafif kalıyordu. Yaşamayı sevdiği belli, yaşamdan istediğini alamadığı da. Yoksa neden okusun, yazsındı? Gider internette takılır okumaz düşünmez bir adam olurdu en kolayı.

Yanıma oturdu, dertleştik. Neden insanlarla bu kadar çabuk samimi olabiliyorum anlamış değilim. Yaklaşık beş dakika kadar resmen içimizi döktük. Şiir yazdık. Şiir başka ne olabilir ki! Yazmaya devam etmelisin, dedim. Sonra sevgilisi geldi, inanılmaz. Hep böyle bir sevgilim olsun istemiştim. Onlar bu dünyaya ait değiller. Birbirlerine sarılmadılar bile ama gerçek bir bağla birbirlerine bağlandıklarını hissettim. Tanıyanlar bilir, sezgilerimde pek yanılmam. O kadar tatlı, uyumlu, sevimli ve aşıktılar ki içim eridi. Lirik bir adam oldum iki dakika içinde. Ayaküstü birkaç bir şey daha söyleyip e-posta adresimi verdim. Çantasından çıkardığı fanzini yerine koyup gitti sonra. Nereden bulmuş bu deli şeyi, bir şiir okudum yırttı içimi! Sonra onun öykülerini okudum, postama gönderince. Hala okuyorum. Yayımlamıyor. Bir yerde benim zorumla göründü Uğur Duman. Yayınlamayacak biliyorum ancak onlar güzel öyküler. Çıldırtıcı sözler. Kendini yazıyormuş. Uğur bana yazar mısın diye sorduğuna göre, yazar mı olmuştum ben, neydim? Yüreğe hayran bir aylak mı? Kime neyi nasıl anlatabilirdim ki. Sevgimi mahzun mahzun bakışlarıma gömdükten sonra.

 

Haziran  2016

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet