Türk’üm Diyen Türktür

download_20130929_133349

Ülkemiz, bu fotoğraftaki kadar renkli. Bırakalım öyle kalsın. Hiç kimse bizi tek bir renge mahkum edemesin.

 

İtiraz ettiğim ne biliyor musunuz? Türkler’in kendisine Türk demesi değil, Türkler’in; Türk olmayanlara Türk demesi. Türkler, dünyadaki yüzlerce milletten sadece bir tanesi. Kürtler gibi, İngilizler gibi. Türkler’in de her milletin olduğu gibi kendine özgü ve diğer milletlerinkiyle karışmış bir kültürü var. Ne Türkler’in ne de diğer tüm milletlerin kültürü birbirinden üstün ya da aşağı değil. Çünkü kültürlerin arasında bir alt üst ilişkisi değil, farklılık vardır ve her milletin, kendi kültürünü diğer kültürlerden üstün görmesi bir noktada olağan bir şeydir. Ancak bu görüş, tamamen bakılan yerle alakalıdır. İçinde bulunulan kültürü diğer kültürlerden daha iyi görmek yaygın ve olağandır. Çünkü ‘kültürleri karşılaştırma kültürü’ bile sana içinde bulunulan kültürün insana verdiği bir değerlendirme aracıdır.

 

Andımız kaldırılma kararı ile birlikte milliyetçi kesimde ciddi bir tepki oluştu. Son derece doğal ve anlaşılabilir bir tepki bu. Ancak doğru bir tepki değil. Öncelikle önümüzdeki sorun şu: Türkiye Cumhuriyeti bir ulus devlet midir? Eğer Türkiye Cumhuriyetini bir ulus devlet olarak görüyorsan sayın okuyucu; elbettte andımızın kaldırılmasına tepki göstermen anlaşılabilir bir durumdur. Bu soruyu ben de cevaplıyım. Tükriye Cumhuriyeti, ulus devlet olmaya zorlanmış bir devlettir. Resmi devlet ideolojinin ulus devlet mantığına dayandığını ama toplumun tek bir ulus halinde olmadığını söylemeye çalışıyorum.

 

Mirasçısı olduğumuz Osmanlı Devleti de bir ulus devlet değildi. Osmanlı toplumu tek bir ulustan oluşmuyordu. ‘Üç kıtaya yayılmış’ bir ulus zaten dünyanın hiç bir yerinde yok. Orta doğu’nun Araplarıyla Balkanlar’ın Slavları’nın aynı ulusa mensup olduğunu iddia edecek bir akıllı olduğunu düşünmüyorum. Alfabelerinden tutun da kültürlerinin neredeyse tamamen farklı olduğu uluslardan bahsediyorum.

 

Günümüze gelecek olursak; Türkiye Cumhuriyeti’nin bu noktadaki kronik ve güncel sorunu da toplumunun tek bir ulustan oluşup oluşmadığı. Şüphesiz ki toplumumuz tek bir ulustan oluşmuyor. Bu noktada ulus ve toplum kavramlarını da doğru olarak algılamak lazım. Ulustan kasıt milliyettir. Türklük, Kürtlük gibi. Toplum kavramı ise milliyetlerle bağlantılı olmakla birlikte başka bileşenler de içerir. Kısacası Antalya’ya yerleşmiş olan binlerce Alman, bu toplumun içindedir. Ancak ne Türk ulusuna ne Kürt ulusuna, sadece ve sadece Alman ulusuna mensupturlar. O Almanlar, Antalya’da yaşıyor diye Türk olmaları beklenemez. O Almanlar Türk olarak adlandırılamaz. Çünkü onlar Almanlar. Ancak, onlar bu toplumun bir parçası.

 

Milliyetçi kesimin yaşadığı tereddüt de aslında bu kavrram kargaşasından dolayı yaşanıyor. İnsanların kafasında şöyle bir algı oluşmaya başladı: “Türküm demek artık ayıp oldu. Türküm demek yasaklanıyor, kısıtlanıyor. Türk olmak ayıplanmaya başlandı.” Bu tarz algıların altında yatan şeyler yüzeysel olarak; ulus devlet algısı, millet ve toplum gibi kavramların birbirine karıştırılması gibi nedenler.

 

Türküm demek ayıp falan olmadı, olmayacak. Ayıp olmaya başlayan şey nihayet; Türk olmayan insanlara zorla ‘Türk’üm’ dedirtmek.

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet