Sivil Anayasa ve Başkanlık Sistemi

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri’nden sonra yeni anayasa tartışmaları tekrar gündeme oturdu. Tartışma iki ayaklı yürüyor; darbe anayasası yerine Türkiye’nin ilk sivil anayasasının yapılması ve başkanlık sisteminin bu yeni sivil anayasayla yürürlüğe girmesi.

Cumhuriyet tarihinde sivil anayasa olmadığı söylene gelmiştir. Bu söylem üzerinden pişirilen anayasa tartışmalarının temel parametresi; sivil bir anayasa ihtiyacı olduğu. Mevcut anayasanın, kabul edilişinden bugüne üçte ikisinin hali hazırda değişmiş olduğu da yazıp çiziliyor. Nitekim, darbe mirası olan düzenlemelerin yeni kanun tekliflerine rahatça düzenlenebileceği aşikar. Seçim barajı, YÖK, cumhurbaşkanın rektör atamak gibi absürt yetkileri gibi meseleler ‘yeni anayasa’ gibi bir kavramsallaştırma olmadan da düzenlenebilir. Zaten geçen her yasa anayasayı yenileştirmiyor mu?

Aslında yeni sivil anayasa söyleminin altında tamamen başkanlık sistemi tartışmaları yatıyor. Başkanlık sistemi dışında anayasa tartışmasının içinin ne kadar boş olduğu yukarıda belirttiğim üzere ortada.

Başkanlık sisteminin referanduma götürülmesi, iyiden iyiye gündeme getiriliyor. Burada siyaset bilimi açısından bir takım sorunlar var. Öncelikle başkanlık sisteminin ne’liğine toplumda nitelikli bir tartışma yok. Sık sık tekrarlandığı gibi halk başkanlık sisteminin ne olduğunu bilmiyor. Bu şartlar altında yapılacak bir referandumun, 2010 referandumundaki vahim tablodan bir farkı olmayacaktır. Yapılan birçok sokak röportajında insanların maddeleri bilmediğini ama evet oyu kullanacaklarını açık açık söylediklerine şahit olduk. Ülkenin kaderini etkileyen son derece önemli bir konuda bu derece cehaletle hareket edenlerin üç beş kişiyle sınırlı olmadığı, oy verecek insanların on binlercesinin bu mantıkta olduğu, yine oy verecek insanların milyonlarcasının hukuk alanında elle tutulacak kadar bilgisinin olmadığı bir ortamda, hukuki meselelere dair bir halk oylamasının demokrasi etiketiyle piyasaya sürülmesi ne kadar sağlıklı olabilir?

Benzer bir durumu olası başkanlık referandumunda da yaşayacağız gibi görünüyor. Böyle hassas konularda, bambaşka yollardan, ikna edilen insanların oylarıyla bir ülkenin kaderini belirlemek demokrasiye değil faşizme özgüdür. Ne acı ki ülkemizde faşizm alenen demokrasi diye yutturuluyor. Halkın yönetimi demek insanların bilmediği konularda karar vermesi demek değildir. Halk, başkanlık sisteminin daha doğru olup olmadığına neye göre karar verecek? Sistemi anlayarak, bilerek mi yoksa kömürle, Erdoğan sevgisiyle mi?

Bugün milyonlarca insan atama gibi şahsi çıkarlar adına AKP ile ilişki kuruyor. Yolsuzluklardan torpile dek toplumun geniş kesimlerinde huzursuzluk var. Bu durum AKP seçmeni için de geçerli ancak milyonlarca insanın severek AKP’ye oy vermediğini hepimiz biliyoruz. İktidarın; bir yandan pamuk ipliğine bağlı olduğu bir yandan da çıkarlar ağıyla örüldüğü için kırılması zor olan bir çitle örüldüğü söylenebilir. Torpili, ataması, ihalesi bg. sebeplerle AKP’ye oy verdiğini kabul edip bu durumun ahirette cezalandırılacağını söyleyen/kabul eden/düşünen insanların varlığı ülkenin vehametini ortaya koyuyor. Bu şartlar altında, insanların olası başkanlık referandumunda özgür iradesiyle oy vereceğini iddia etmek ya siyaset bilmemektir ya da inanmadığı halde çıkar için yalan söylemektir.

Başkanlık sisteminin tüm yönleriyle toplumun önüne getirilemediği bir ortamda, cumhurbaşkanın: “Başkanlık sistemi benim şahsi meselem değildir.” diyecek kadar savunma yapmak zorunda kalmış olması, aslında halkın başkanlık sistemine dair algısını açık ediyor.

AKP seçmeninin büyük çoğunluğunun, Erdoğan’ın otoriterleşme eğilimi gösterdiğinin farkında olduğunu görüyoruz. Bu durumun seçmende rahatsızlık yarattığı da ortada. Ancak meselenin dönüp dolaşıp atama, torpil gibi meselelere bağlandığını her güncel siyasal meselede akılda tutmakta fayda var. Başkanlık referandumu olur da gerçekleşirse ülkenin kaderini, oyladıkları sistemin ne olduğunu bilmeyen milyonlara terk etmek demokrasi değildir. Demokrasi, halkın haber alma özgürlüğünün kısıtlanmadığı ve karar verdiği konuda kesin bilgilere sahip olması koşuluyla mümkün olabilir.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet