Şahin Altuner’in ‘’Geçmiş Gibi Eksik’’ Şiir Kitabı Hakkında Birkaç Kelâm

 

“Şair falan diyorlar, doğrusu şiiri pek becerdiğime inanmıyorum, şiir yazmak başka, şair olmak başka şeydir.”

                                                                                                                      Vedat Türkali

 

İstanbul şiirini yazmasına rağmen kendine böyle söyleyen Türkali’nin cümlesiyle başlamamın elbette ki sebebi veyahut sebepleri vardır. Bilindiği üzere epeyce internet sayfalarında şiir, öykü ve farklı edebi tür paylaşan siteler oluştu. Bunun yanı sıra üç Kürt bir araya gelse halay çekerler sözü üç kişi bir araya gelse dergi çıkaracak gibi bir döneme girildi maalesef. Hâlbuki halay çekmek daha anlamlıydı. Her dergiyi okuyacak ne zamanımızın ne de paramızın yettiğini düşünüyorum. Dergilerde son dönem popüler kişilerin kapak fotoğrafı yapılması, dergi yanında birkaç poster hediye edilmesi, dergilerde yazanların birkaç arabesk cümlesi, sosyal medyada son model telefonlarla çekilmiş kahve-kalem-dergi üçlemesiyle ne şair, ne yazar, ne okuyucu ne de fularlı bir entel olunur! Ayrıca yazarların şiir ve öykülerini internette yayımlanmasını da çok doğru bulmuyorum(Okur hariç!). Çünkü şiir ve öykü, kâğıtlarda olmalı, sözcük kokmalıdır.

Gelelim asıl meseleye, herkes şair olmuş faslına, iki şiir yazanın kendini Rilke zannetmesine…

Şahin Altuner’in ‘’geçmiş gibi eksik’’ şiir kitabı 2016’da Yasakmeyve yayınlarından çıktı. Altuner’in daha önce şiirleri Yasakmeyve, Yokuş Yola ve Har dergilerinde yayımlandı. ‘’zamanla kalan’’ ve ‘’hasar raporu’’ adlı iki bölümden oluşan eser; ölüm, zaman, çocuklar, geçmiş üzerine yoğunlaşılmış ve dizelerdeki çağrışımlar çarpıcı bir şekilde işlenmiştir. Kırklığı, umudu, yaşanmışlığı, kızgınlığı, sessizliği cüretkâr bir biçimde, kalıba girmeden özgün ifadeleriyle dizelerine yansıtan Altuner, ‘’daha öldü siz yaşarken, biliyorum/ kâğıtlara sığmıyor o çocukların cesedi’’ (10.s) dizeleriyle suskunluğun çocuk cesetleriyle sonuçlanmasını ifade etmiştir. Yine, çocuk ve göçebe şiirinin ‘’çocuklarını bir sessizlikte öldüren hepiniz/cinayet saatini yazdınız elinize, buradan gördüm sizi ben’’( 12.s) ve ‘’ derim ki haklısın çünkü baştanbaşa ağıttır bu yüzyıl sürülenler için/bilakis çocuklar genç olamadan ölmeyi gösteriyorken annelere’’ (12.s) dizeleri büyük bir öfkedir, itiraftır, açık bir gerçekliktir. Altuner, çocuk imgesini gerçekçi yaklaşımla durak için sözler, gölge, ölü çocuklar balladı, ölüm hangi rakamı sever, ayışığında onlar için bir ninni şiirlerinde de dile getirmiştir. Altuner’in her şiirinde can alıcı dizelere rastlamak mümkündür. Bu can alıcı dizeler öyle kısa mesaj tarifesiyle gönderilecek tarz da değil tabii ki.

Benim bu yazıdaki amacım, Altuner şiirlerinin her dizesini açıklamak değil! Böylesine kıymetli dizelere ve şairine gereken değerin verilmemesi bana bu kitabı açıklama gereği hissettirdi. Bundan dolayı da bu yazıyı bir tanıtım yazısı olarak da değerlendirebilirsiniz. Zira her dizesiyle ilgili söylenecek sayfalar dolusu yazı yazılabilirdi. Belki de ilerleyen günlerde makale olarak bir şeyler yazılabilir.

Beni en çok etkileyen, defalarca okuduğum hasar raporu bölümün ruh analizi şiiridir. Yirmi altı bölümden oluşan bu şiir, her bölümde birçok yere gönderme yaparak meselenin esas özünü imgelerle ifade etmiştir. Şiir de bu değil midir zaten! Dolayısıyla bunu yaparken gözleri kapatıp kulağı tıkayıp sırtını topluma dönen şairlerin aksine gördüklerini, duyduklarını ve yaşadıklarını dizelerine toplumun sesiyle serpiştirmiştir. Ruh analizi şiirinden birkaç alıntı yapmak istiyorum:

        ‘’yürürken öğrenirsin acı çekmenin de bir adabı var’’ (54.s)

        ‘’vahim olan ölümdür caddelere ve sokaktaki

 

         cesetlerin masum yüzüyle sorduğu sorudaki’’ (55.s)

 

        ‘’akıyor beden ve aklın sapağına titiz bir münafıklıkla

          sakala ve öldürmeye iman aranırken eski ayetlerde

          yetimler sığınır ansızın tekinsiz bir Meryem’in gölgesine’’ (56.s)

 

Altuner’in şiirleri yaşadığı şehir olan Diyarbakır’dan izler taşır. Çocukluğunun trajik olaylarının devam ettiğini birçok şiirinde dile getirerek bunun hüznünü ifade etmeye çalışır. Yüreği dağlanmıştır Altuner’in. Ölüm, üzerine çökmüştür. Ağıt yakmıştır dizelerde. Umut doğurmaya çalışmıştır. Ses, olmak arzusuyla şiirde durmadan haykırmıştır!

 

Velhâsıl-ı kelâm yazının girişindeki Türkali sözleri Altuner için değildi tabii ki. Tanıdık birkaç kişinin vasıtasıyla dergide şiiri çıkıp kendini şair zannedenlereydi. Altuner gibi şairlerin kıymeti bilinmeli ve kim şair? kim değil? öğrenilmelidir.  

Altuner şiirini ilk okuduğumda hissettiğim duygularımı ‘’Geç kalınmış bir şiir okuması yaptım bu akşam. Okurken içtiğim çaylara Altuner dizesi kattım. Zaman kavramı ile hesaplaştım. Elçi’ye hasret kaldım. Uyar’a anlam yükledim. Jakoben’le kıyaslandım. Meryem’in gölgesinde gizlendim. Ama en çok da “daha öldü siz yaşarken, biliyorum/kâğıtlara sığmıyor o çocukların cesedi” dizeleriyle hepimize kızdım. Bazı dizeleri tekrar tekrar okudum. “çocuk ve göçebe” şiirinde buldum kendimi. Hasar raporumu ortaya döktüm. “ölüm hangi rakamı sever” şiirinde anma töreni düzenledim. Ruh analizimi 20. Bölümde tamamladım.’’ cümleleriyle ifade etmiştim.

Yazıyı Altuner’in :

        ‘’ söyle tarih, kimin zaferidir şimdi, yankılanan

        hatırlat kartalların kanatları da kırılmıştır dağlarda

        çelih zırhına vurulurken kusmuğa dönen ateşleri.

 

        Mazlumlar yenilmez, yenilmez mazlumlar

        Mavzerleri bir ahtır bir bakışla zalimi bitiren.’’ (41.s)

dizeleriyle bitiriyorum.

Kaynakça:

Altuner, Şahin. ’’geçmiş gibi eksik’’, İstanbul, Yasakmeyve Yayınları, 2016.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Şahin Altuner’in ‘’Geçmiş Gibi Eksik’’ Şiir Kitabı Hakkında Birkaç Kelâm için bir yorum

  1. Açıkcası bu yazıyı okurken Şahin Altuner gibi bir şairi okumadığım için kendime kızdım durdum.Anlatım tarzınız şiirdeki mısraların mükemmelliğiyle birleşince çok anlamlı bir yazı ortaya çıkmış durumda.Bu tanıtım yazısı için çok teşekkür ediyorum sizlere.

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet