Pencereden Paris

Balcony With Flowers and Curtain – Santiago Rusiñol / 1880

 

 

“Tanrı sizinle olsun, sevgili dostlarım, benden aldığı bütün güzel günler sizin olsun!”

Goethe

 

Yürüdüğüm her bir ormana yeni bir hayat kurdum aklımda. Yeni bir yaşam, yeni bir nefes, arada bir kentleşme. Baktığım ama görmediğim binbir böcek ve kimsesizliğe adanmış tarihi kalıntılar; bazı yollarda. Uzun ağaçların kalın ve dikenli yapraklarından ormanın içine süzülen güneş, ağaç altı gölgeleri, çamlar, yabani mantarlar ve çekirge sesleri, asla nerede olduklarını bilemediğim. Kim bilir belki de yılan süzülüyordur şimdi karşımdaki yeşilliklerde. Adım attıkça kurumuş yapraklardan çıkan sesler sonbaharı andırıyor ama anlımdan boynuma akan ter; tıpkı ağustosu hatırlatmakta!

Yüreğim nereye götürürse oraya gitmiyorum şimdilerde çünkü eğer ona uyarsam kendimi bir gölün dibinde bulabilirim; burada. Olmayan pencerelerden bakıp hayalini kurduğum şehrin bilinmeyen ormanındayım, içimden “bu bir mucize!” derken aslında tam da savaşın ortasındayım. Farkındayım ama elden ne gelir diyor, yaralarım. Hapishaneler, vicdan avlusu, birkaç mahkum ve ağaç dallarına vurulmuş zincir. Sırtıma ve gövdeme aldığım her darbede biraz daha yüceliyorum hayatta. Hangi varlığın soyunu sorsam dünyaya, çok eskilere dayanır, çok uzaklarda. Kime baksam görüyorum geçmişi ve hiç yüzüme bakmıyor o güzel ayna. Hafızam ve kayıplarım, biriktirdiklerim ve boşluğa attıklarım, saatlerim, fotoğraflarım, ayak izlerim, baktığım her insan, çorbasını içtiğim her aşkım. Okuduğum şiirler yalnız gecelerimde başucumda oturup okşuyor saçlarımı, çocuğunca. Her öykü birer yıldız tavanımda hayali ve annemin anlattığı her masalın birer kahramanı burada; biliyorum imkansız.

Yetişen her bir fidana, her bir tarlaya ve her bir bozuk yola selamı var aşıkların. Gülüşmeler, hıçkırıklar, gecenin ilerleyen saatleri ve akla düşen sevdalar. Kimi vardır ki sevdalanmaz kimseye, öylece bakar penceresinden boş yollara, ormanlarla dolu uzaktaki dağlara, avluya, üstü kirlenmiş çocuğa, genç kızlara, hep beraber elleri cebinde kumaş pantolonlarıyla gezen delikanlılara. Sonra döner yüzünü evine, kasvetine, sevgisizliğine, açık siyah beyaz ve küçük televizyonuna. Gider mutfağına ve bakar kaynamayan tenceresine. Mutfağın penceresinde yaralar derinden kalbini çünkü sokağın işlek noktasına açılır bir kanadı. Tekrar ve tekrar bakar her bir ayrıntısına ve boğazından usulca kayar elinde tuttuğu bir bardak su ve anlar yeniden salondaki televizyondan mutfağa süzülen şarkılardan; Yetişen her bir fidana, her bir tarlaya ve her bir bozuk yola selamı var aşıkların.

Kendi hikayesini yazar insanlar ve oynar koca sahnede. Kelimelerin dans ettiği şu yıllarda kalemi olmamasına kızar her defasında. İnsanlar ve insanlıklar. Sahnede oyuncular her bir replikte heyecanla, seyirci ayakta belki de elinde domatesle ya da beyaz bayrakla çünkü seyircidir insanlık ve hakkını ister ömür denilen o biletin; pahasıyla.

Pencerelerden gördüğümüz her bir sokak, bin hayal her bir evin lambasında. Ben mürekkebimi bitirsem de şimdi oynar yalnızlığım yarım kalmış satırlarımla. Her bir pencerenin dışında bin hayat, perdelerin arkasında dumur olmuş sevgi ve adap. Şimdi ben de kelimelerimin penceresinde bekliyorum kaderimi ve uçuşan saçlarım hizaya giriyor her insanda. Çünkü biliyorum ki, sevgi de geçiyor bu sokaktan, çocuk da, acı da çile de, yaralı olan da bir öğretmen de. Asla oturmuyorum çiçeklerini her sabah suladığım balkonda; çünkü her saniye bir insan geçebilir balkonumun baktığı o işlek sokakta ve biliyorum ki;

Her insana saygıyla!

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet