Pedofili: Himmet Aktürk Vakası Üzerinden Bir Kritik

photo_49655

“Ağaç yaşken eğilir.” -Bir Türk atasözü-

 

Himmet Aktürk; içtimai yaşantımızda üzerine eğilmemiz gereken bir dizi sorunu, hayat hikayesinde barındıran, pedofili rahatsızlığına sahip bir insan. Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, 4 yaşındaki Irmak Kupal’a tecavüz edip bağlık bir alana gömmesiyle geldi gündeme. Tefekkür etmesi bile zor olan bu konuyu halı altına süpürmek yerine bilakis konunun üzerine gitmemiz gerektiğini düşünüyorum. Pedofilinin ülkemizde sürekli gündeme gelen bir psikolojik vaka oluşundan hareketle hem Himmet Aktürk olayına dair hem pedofiliye dair hem de bizlerin, yaşanılan vakıalara karşı tavırlarımıza ve ne yapmamız gerektiğine dair bir kritik yapacağız.

Müge Anlı’nın TV programında, 4 yaşındaki Irmak Kupal’ı bağlık bir alana gömdüğünü itiraf eden Himmet, çocukken babasından yıllarca işkence gördüğünü söylüyor. Polise verilirse işkence görmekten korkuyor. Kapalı alanda kalamayacağını, cezaevine girmekten de bu yüzden korktuğunu söylüyor. İşkence ve kapalı alan korkusu, çocukluktan geliyor olabilir. Babasının, Himmet’e işkence edip sonra da tuvalete, banyoya ya da boş bir odaya kilitlemiş olması muhtemel. Bu tür çocuk istismarları ülkemizde pedofiliden daha sık görülen vakıalar. Ülkemizde dayak yemeden büyümüş olan çocuk yok denecek kadar az. Dayağın sistematik olduğu durumlarda da Himmet’in sözünü ettiği –babamdan işkence gördüm– noktaya varıyoruz. Pedofiliyi kritik ederken, çocukların ailelerinden gördüğü işkenceleri, dayakları, bir odaya kilitlenme cezalarını bg. de kritik etmek zorundayız. Fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek istiyorsak çocuklarımızı dayakla değil sevgiyle yetiştirmek zorundayız.

Çocukken görülen sistematik işkence, Himmet’in sağlıklı bir gelişim süreci göstermediğini açık ediyor. Ayrıca, Himmet’in çocukluk döneminde sevgisiz, ilgisiz, eğitimsiz bir büyüme süreci geçirdiğini de anlıyoruz. Konuya duyarlılık gösteren insanlar, Himmet’in mahalle sakinleri tarafından daha önceki vakalarını hesaba katarak dışlanmamasını sorguluyor ama zamanda çocuğuna işkence eden Himmet’in babası neden durdurulmamış, neden dışlanmamış, neden Himmet babasının işkencelerinden kurtarılmamış, komşular neredeymiş, devlet neredeymiş, bunlar sorgulanmıyor.

Himmet, düşük bir iq seviyesine sahip belli ki. Çocukluk çağındaki tramvalar, Himmet’i eksik, yamuk, yarım, çirkin, aklı kıt bir adam haline getirmiş. Bu süreç, Himmet ergenliğe girdikten sonra hiçbir kadının yanına kendi isteğiyle yaklaşmamasına neden olmuş haliyle. Kadınların ilgisine mazhar olamamak, Himmet’i öfke, sinir, aşağılık psikolojisi, sıkışmışlık, stres travmaları gibi bir takım başka travmalara daha sokmuş olması muhtemel. Beyanına göre sadece para karşılığı ilişkiye girebilir olmuş. Anlıyoruz ki bunu da pek becerememiş. Aklının kıt oluşu yüzünden kadınlar Himmet’in parasını iç etmişler ve himmet’le sevişmemişler.

Himmet’in psikoseksüel gelişimine tam manasıyla hakim değiliz. Pedofili, psikoseksüel bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlığın Himmet’te ne zaman ortaya çıktığını, nasıl başladığını, çocukluğunda Himmet’in de tecavüze uğrayıp uğramadığını ya da cinsel bir şiddete maruz kalmadığını bilmiyoruz. Gördüğü işkenceler içinde cinsel içerikli zorlamalar, tacizler ya da işkenceyi yapanın cinsel haz almak için değil de sırf Himmet’e işkence yapmak için cinsel içerikli şiddet yöntemlere başvurup vurmadığını da bilmiyoruz.  Bu ihtimallerin üzerinde durmak zorundayız çünkü bizim işimiz yalnızca Himmet’i cezalandırmak değil aynı zamanda çocuklara yönelik dayağı, işkenceyi, sevgisizliği, eğitimsizliği ve pedofili rahatsızlığını ortadan kaldırmak. Sadece hakimler değil, bu konuya duyarlılık gösteren bizler de -yazarlar, doktorlar, öğretmenler, memurlar, anne babalar, çocuk sahibi olmak isteyenler; kısacası bugünün nesli- bunları düşünerek yargıda bulunmak ve söz konusu sorunları çözerek gelecek nesillerin daha sağlıklı bireyler olmasını sağlamak zorundayız.

Bir kişinin, aklen üstesinden gelemeyeceği oranda yaşadığı stres, o kişide bir takım tramvalar ortaya çıkarır. Bu travmalar da iç içe geçmiş bir dizi psikolojik rahatsızlığı beraberinde getirir ve bu süreç öyle çok da elle tutulur, ölçülebilir bir süreç olarak işlemez. Örneğin, Himmet her gördüğü işkenceden sonra mahallede çocukluk aşkı olan kıza karşı, derin bir utanma duygusu yaşadığı ve bu stresle başa çıkamadığı için tüm kız çocuklarına karşı bir öfke, ya da saplantılı bir ‘sevme’ sürecine girmiş olabilir. Bunun gibi birçok farklı teori üretilebilir ama önemli olan Himmet vakası üzerinden bu meselelere dair çözümler üretmek. Dört yaşındaki bir kız çocuğunun yaşadığı korkuyu, duyduğu acıyı tahayyül etmeye çalışalım. Himmet’in saldırısı, Irmak hayatta kalsaydı muhtemelen ömür boyu Irmak’ın yakasını bırakmayacaktı. Tıpkı çocukluğunda yaşadıklarının Himmet’in yakasını bırakmadığı gibi.

Pedagoji, bugün hala ülkemizde yabancı bir kavram. Eğer mesele etimolojikse yerinde daha ‘Türkçe’ bir kelime üretelim ama yeter ki pedagojiyi ülkemizdeki tüm gençlere öğrenelim. Bu sayede onlar ebeveyn olduğunda sağlıklı çocuklar yetiştirebilsinler. Çocuk eğitimi bilgelik isteyen bir saha. Bu sahanın kilidi de pedagoji. Çözüm, Irmak’ı, vahşice öldüren Himmet’e yeni işkenceler yapmak değil. Çözüm sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek. Bugün kritik etmemiz gereken şey Himmet’e ne tür bir ceza vermemiz gerektiği değil çocuklar nasıl yetiştirilmesi gerektiğidir. Yapmamız gereken “Lanet olsun bu ülkeye ben yurt dışında yaşayacağım.” demek değil “çocuk eğitimini sağlıklı hale getirebilmek için bu ülkede ne yapmamız gerekiyor?” sorusunu sormaktır.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Pedofili: Himmet Aktürk Vakası Üzerinden Bir Kritik için 2 yorum

  1. Guzel yazi. Fakat ‘ tramva’ yerine ‘ travma’ diyeydi iyiydi.

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet