Marşandiz Fanzin Röportajı

Marşandiz Fanzin 15. sayısı

 

 

1) Marşandiz ne zaman ve nasıl kuruldu? Kuruluşun öncesine gidersek, yeni bir yayın fikri nasıl doğdu?

Marşandiz Fanzin’in ilk sayısı Mayıs 2013 çıkışlı. Fikir ise 2012 yazına kadar dayanıyor. Marşandiz makinistleri olarak düzenli olarak yazan, çizen, üreten insanlarız. Bazılarımız, farklı mecralarda daha önce işlerini yayınlatmıştı. Fakat biz birlikte üretmekten ayrı bir keyif alıyoruz. Ortak dertlerimiz var ve bunu birlikte anlatmak bize kendimizi iyi hissettiriyor.

2) Marşandiz Fanzin, varlığını nasıl gerekçelendiriyor? Marşandiz neden kuruldu?

İlk sayımızın Lokomotif yazısında şöyle demiştik:

“Gerçeklerle aramız iyi değil. Tüm ciddiyetlerden uzak da olsak, elbette samimiyetimizle unutmadığımız şu noktaya parmak basıyoruz; edebiyat karşıdır, devrimdir. Öyleyse biz mutsuzluk egemenliğine bu fanzinle karşı duruyoruz! Çünkü elbet her mutluluk, bir devrimdir.”

Marşandiz bayağı dertlere, gerçeğin suratsız hâllerine, sıkıcı takım elbiselere savaş açmak için kuruldu. Ama bu bildiğiniz türden bir savaş değil. Sadece daha iyi hissetmek istiyoruz. Daha ‘var’ ve daha somut. Savaşımızın bir kazananı yok.

3) Derginin yönetim kadrosu kimlerden oluşuyor? Marşandiz’i kimler kurdu?

Marşandiz Fanzin Can Karatek, Onur Selamet, Ömer Can Saroğlu ve Özgürcan Uzunyaşa tarafından kuruldu. Emre Öksüz, Onur Selamet, Ömer Can Saroğlu ve Özgürcan Uzunyaşa ile yoluna devam ediyor.

4) Ürün seçimi gibi konularda nasıl bir iş bölümü yaptığınızı biraz ayrıntılandırarak anlatır mısınız?

Marşandiz Fanzin öykü, şiir ve vinyetlerden oluşuyor. Sayfa sayısı nedeniyle aynı sayıda çok fazla isme/esere yer veremiyoruz. Ekipteki arkadaşların işlerinden sonra dışarıdan sayılı ürün alabiliyoruz. Bu nedenle oldukça seçici davranmamız gerekiyor. İyi bir öykü ve şiir kendisini zaten belli ediyor. Ama biz bir de ‘fanzinin atmosferine’ uyan işlere öncelik vermek istiyoruz. Bu yüzden e-postamıza gelen metinleri hep birlikte okuyup değerlendiriyoruz.

İşin görsel kısmı olan vinyet ve kapak tasarımını çoğunlukla çizim ekibindeki arkadaşlarımız üstleniyor. Dışarıdan çizim nadiren kabul ediyoruz.

5) Marşandiz Fanzin’in yayın akışını nasıl ve neye göre biçimlendirdiniz?

Marşandiz, İki Aylık Edebiyat Fanzini alt başlığıyla yola çıkmıştı. Ancak şu sıralar hayat bizi belirli zaman periyotlarına bağlı kalmaktan uzaklaştırdı. Yılda en az iki defa çıkmaya çalışıyoruz, dahası sürpriz oluyor.

6) Fanzin’in uzun vadeli hedefleri nelerdir?

Sevdiğimiz öykü ve şiirleri yayınlamaya devam etmek istiyoruz. Yıllar sonra hayat bizi nereye götürmüş olursa olsun, bu maceranın bir şekilde sürmesi için elimizden geleni yapmak konusunda kararlıyız. Kararlı olduğumuz nadir konulardan birisi bu. Marşandiz’i sürdürmek.

7) Marşandiz, belirli bir edebi türe ağırlık veriyor mu?

Öykü ve şiir yayınlıyoruz.

8) İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz nedeniyle dergicilik ve daha geniş anlamda yayıncılık zor zamanlar geçiriyor. Basılı yayınların yaşamakta olduğu genel kriz, yayıncıların interaktif yayıncılığa yönelmesine sebep olur mu? Yoksa matbu yayın direnecek mi? Öngörünüz nedir?

Türk lirasının kesintisiz değer kaybı, hayatın her alanında olduğu gibi yayıncılığı da feci şekilde etkiliyor. İnsanların sevdikleri işi yapmaları için daha fazla ödün vermeleri gerekiyor. Bir noktadan sonra, bu ödünler verilemeyecek düzeye gelebilir. O zamana kadar matbu yayın direnmeye devam edecek. Sonrasını öngörmekse hayli zor.

Yaşanan kriz, en önemli meselelerden birisi olan ‘çeşitliliği’ gözle görülür oranda azalttı. Ama kapanan matbu yayınların çok az bir kısmının elektronik ortamda varlığını sürdürmekte ısrarcı olacağını tahmin ediyoruz. İkisi oldukça farklı şeyler çünkü.

İnteraktif yayıncılık teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak yeni bir perde yaratmayı sürdürüyor. Bizce bir alternatiften ziyade ayrı bir alan olarak düşünülmeli. E-yayınların sayısının artmasını olumlu buluyoruz. Keşke iki alan da yoluna emin adımlarla devam edebilse.

9) Önceki sayılarınızda mizahın ağırlığını bir okur olarak daha çok hissediyordum. Mizahla edebiyatın ilişkisini nasıl konumlandırıyorsunuz?

Son birkaç nesildir, insanlar hayatı empoze edilmiş biçimlerden öğrendiler. Filmler, reklamlar, çizgi romanlar, çizgi filmler, son olarak da diziler. Artık yaptığımız şeyler taşın suyunu çıkarmak değil. Taşın suyunun suyunu çıkarmak.

Biz de çizgi filmlerle büyüyen bir nesiliz. Bizim için mizah, anlatının vazgeçilmez parçası. Önce varoluşun, sonra absürdün hükmünde, gerçeğe, olduğumuz yere dışarıdan baktığımızda ikinci sayımızdaki lokomotifte belirttiğimiz cümleye dönüyoruz: “Tüm yaratılmışlar anlamsızdır.” Burada yaratılmış diyerek, eserlerimizi kastediyoruz elbette. Zaten anlamsız bir yerde, bir de sıkıcı olmaya gerek yok.

Shakespeare’in de dediği gibi:

“Hayat dediğin ne ki: Yürüyen bir gölge, bir zavallı kukla bu sahnede:

Bir saat boy gösterip, boyun kırıp gidecek!

Bir daha da duyulmayacak artık sesi.

Bir aptalın anlattığı bir masal bu:

Kuru gürültüler, deli saçmalarıyla dolu.”

10) Adına “Yeni dergicilik” denen bir akım kitapçı raflarını sarmış durumda. Size göre hepimiz “ot”laşacak mıyız? Yoksa bir “arınma” mümkün mü?

Hepimiz ot’laşmayacağız. Bu tip yayınlar şu an sattığı için popüler. Yahut popüler olduğu için satıyor. Yarın artık satmadıklarında, onların yerini başka bir şey dolduracak. Popülerin tanımı bu zaten. Her popüler olana akım demek de doğru değil. Ortada anlatı dilini etkileyen bir güç görmüyoruz. Dolayısıyla ‘arınma’dan söz etmek için henüz ya çok erken ya da o söz bizim bağlamımızın çok dışında.

Diğer yandan bunu romantize etmeyi de doğru bulmuyoruz. Herkes bu yola aynı motivasyonla çıkmak zorunda değil. İsteyen istediğini okur, paylaşır. Yarına ne kalır? Ya da yarına bir şeyin kalmasının önemi var mı? Akreple yelkovan neye karar verecek? Bunlar bambaşka tartışma konuları.

 

Marşandiz Fanzin Twitter Sayfası: www.twitter.com/marsandizfanzin

 

Marşandiz Fanzin İnternet Sitesi:

www.marsandizfanzin.com

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet