Kayyum mu Kıyam mı?

Ülke gündemi Koza İpek Grubuna kayyum atanmasıyla kasıp kavruluyor. Nazlı Ilıcak’ın dediği gibi, bazı toplumsal kesimler ‘solcu arkadaşlar gibi’ direnmeyi öğrenirken, bazı kesimler zulüm kime yapılırsa yapılsın karşı durmaya, bazı kesimlerse yaşananlar karşısında sesini soluğunu çıkarmamaya çalışıyor.

Kayyum; günlük hayatta pek karşılaştığımız bir kelime değil. Arapça’dan gelen kelimenin anlamı Nişanyan sözlükte şöyle verilmiş: ḳayyūm قيّوم [#ḳwm] ebedi, kalıcı, Allahın bir sıfatı”

Kelime; bugün hukuki olarak bu anlamda kullanılmasa da AKP’nin politikaları anlamında ‘kitaba’ uygun. AKP, cemaatle yolları ayrıldığından beri cemaatin tepesine binmeye, orada da kalıcı olmaya çalışıyor.

Bu savaşın kökleri aslında birkaç yılla sınırlı değil. Erbakan döneminden beri cemaatle siyasal islamcıların arası açıktı. Fakat Erdoğan tayfasının ‘gömleği çıkartmasıyla’ birlikte cemaatle aralarında adı konulmamış bir ittifak başladı. Cemaat özellikle ekonomi anlamında AKP’nin sermayesi oldu. Emniyet, hukuk, bürokrasi gibi alanlarda AKP’nin yegane yoldaşı cemaatin adamlarıydı. Bugünkü savaşı anlamak için geçmişteki ortaklığı da iyi anlamak gerekiyor. yıllar süren bu ortaklaşma neyin ortaklaşmasıydı? Evet AKP muktedir olabilmek için cemaatin parasına ve bilgisine yaslandı. Cemaat de AKP’nin koltuğuna!

Bugün masumiyetiyle kendini savunmaya çalışan cemaatin yıllarca akp’nin yoldaşı olduğu gerçeğini durmadan hatırlatmak ve o yıllarda yapılanları bir bir anlatmak gerekiyor. Kadrolaşma, adam kayırma, yandaşlara dağıtılan ihaleler bg. birçok konu var.

On yıl boyunca birlikte zulmedenler bugün savaşıyor. Ben AKP’nin bu savaşı çok önceden beri planladığı kanaatindeyim. Nitekim son yıllarda iyice ayyuka çıkan AKP’nin yeni kadrosu bunun en açık kanıtı. Yıllardır alttan alta cemaat dışında yeni bir AKP kadrosu yaratıldı. Basın, hukuk, danışmanlık, bürokrasi bg. birçok alanda bu garip kadroyu görüyoruz. Bu kadronun bilgi ve tecrübeden yoksun oluşu AKP’nin bugünkü en büyük zaafı. Savaş bu nedenle çetin, acımasız geçiyor. AKP’nin bu uzun soluklu planının arkasında da cemaatle olan eski davaları yatıyor. Cemaat hiçbir zaman AKP’yle koşulsuz şartsız bir birliktelikte bulunmadı. Her zaman çıkarları doğrultusunda AKP’nin yanında durdu. AKP ise tamamen kendine bağlı bir kadronun taraftarı. Bu kadro bugün, yalan haberden iftiraya kadar her türlü çirkinliğe gözünü kırpmadan imza atabiliyor.

Cemaatin koşulsuz itaate tabii olmamasının altında da elbet bir takım sebepler var. Öncelikle cemaat, tabanında inanmış insanların dava olarak kabul ettiği bir oluşum. AKP ise her ne kadar dava hareketi olduğunu iddia etse de çıkar gruplarının sahiplenmesiyle ilerleyen bir siyasi parti. Bu noktada cemaatin koşulsuz itaati ancak kendine olur. AKP de bu gerçeği iyi bildiği için kendi politikasına koşulsuz itaat edecek bir kadroya ihtiyaç duyuyor.

Tam bu noktada cemaatin gördüğü zulümden söz ederken, yıllar boyu zalimlerle nasıl ortaklık ettiklerinin de altını çizmek lazım. İnanan, bir dava uğruna mücadele eden insanların kandırıldığını bu ülkede çok gördük. Seksen öncesi de bunu örnekleriyle dolu. ancak cemaatin ittifakı kesin olarak bir çıkar ittifakıydı. Bugün bu ittifakın sonu zulüm olduysa cemaatin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor. Çünkü bugün yaşananlar, toplumsal barışı zedeliyor. İç savaş çığırtkanlığı yapmak üzerime vazife değil ancak bugün ülke içindeki güç unsurlarının bir ‘soğuk savaş’ döneminde olduğu yadsınamaz. Bu sürecin Suriyevarî bir i savaşa dönüşmemesini sağlayan tek unsur, belli kesimlerin sağduyusu olursa tehlike çanları çalmaya başlıyor demektir.

Cemaatle savaşında tüm imkanlarını seferber eden AKP’nin iyice yalnızlaştığı bir süreçten geçiyoruz. Barış sürecini de elinde patlatan AKP’nin cebinde sadece ‘yol yaptık’ kaldı. Bugünkü cumhuriyet kutlamalarında demokratik kazanımlardan falan bahseden bir Erdoğan tablosuysa; bize hala Zaytung tadında bir ülkede olduğumuzun acı tebessümünü yaşatıyor.

Adalet terazisine tokmakla darbe vuranlara karşı; ‘solcu arkadaşlar gibi’ direnmeyi öğrenmekten ziyade her zaman zalime karşı direnen solcular gibi direnmeye davet ediyoruz.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet