İncirlik Üssü Gerçeği

İncirlik-Üssü-Koalisyon-Güçlerine-Verildi

 

İncirlik üssü… Diğer adıyla “Küçük Amerika”. 1951’de açılan bu üs, Türkiye’nin NATO üyeliğinin bir getirisi (ya da götürüsü mü demeliydim?). Soğuk savaş döneminde ABD’nin ön cephedeki “kum torbası” olmamıza neden olan da işte bu üs. Almanya gibi birkaç ülkenin daha zaman zaman asker bulundurduğu üs, özellikle ABD askerlerinin yerleşik yaşamıyla biliniyor. binlerce ABD askerinin bulunduğu üs, askerlerin aileleriyle birlikte adeta küçük bir kasaba büyüklüğünde bir yerleşim yeri hüviyetinde.

Bugüne kadar İncirlik Üssü’nden vurulan ülkeleri sayalım: Lübnan, Afganistan, Irak, Filistin. Yakın gelecekte de Suriye. Enteresan değil mi? Devam edelim: İncirlik üssünün bana en çok rahatsızlık veren yönü, Irak savaşında yaşananlardır. O dönemki tezkere tartışmalarını hatırlarsınız, tezkere çıkmamış olsa da Türkiye Cumhuriyeti, fiili olarak ‘Irak’ın işgaline yardımda bulunmuştu. Nasıl mı? Tabiki de İncirlik Üssü aracılığıyla. Irak işgalinin lojistik anlamda %60’lık kısmı İncirlik üssünden karşılandı. Bu anlamda Irak’ta ölen bir milyondan fazla insanın kanında ülkemizin de parmağının olduğunu ne yazık ki söylemek gerek.

İncirlik üssü, bugünlerde yine hareketli. Malum, Suriye’ye müdahale kapıda. Libya’dan sonra Arap Baharı’nın ikinci emperyalist müdahalesinin yaşanacağı yer olacak Suriye. Fakat durum bu sefer biraz farklı. Masanın etrafında Çin’inden tutun İran’ına, Fransa’sından İngiltere’sine… Kısacası 3. Dünya Savaşı’nın bir provası yaşanacak, yaşanıyor Suriye’de. Bu tablo düşünülenden daha acı. Arada telef olan masumlar bir yana, bir ülkenin geleceği adeta yok edilecek. Bugün Irak’ın yaşadıklarını görüyoruz. Mezhep kavgaları nedeniyle her hafta bir bomba patlıyor Irak’ta. ABD bir milyon Irak’lı öldürdü, yetmedi Iraklılar da kendilerini öldürüyor şimdi. Ne uğruna derseniz, bu sorunun cevabını onlar bile bilmiyor. Söylenen şey, herkesin ağzında olan bir cümle: “Allah-u ekber” (Tabi Araplar daha bir ‘akbar’ tadında telafuz ediyor.)

İncirlik Üssü, yaşanacak muhtemel bir Suriye müdahalesinde yine çok önemli bir rol oynayacaktır. Ben, memleketimin böyle bir oyunun içinde olmasını hazmedemiyorum. İncirlik üssü aracığıyla emperyalizme böyle yaltaklık yapılmasını kendime yediremiyorum. Merak ettiğim, ‘devlet’ nasıl kendine yediriyor? Suriye’de yaşanan bir katliam söz konusu. Bu noktada ABD müdahalesini destekleyenler çıkıyor. Kimse unutmasın ki, Vietnam’dan Afganistan’a, Irak’tan Filistin’e kadar yaşanan katliamların arkasında da hep ABD var. Ayrıca, Japonya’ya nükleer bomba atarak dünyanın gördüğü en büyük kimyasal saldırıyı gerçekleştiren ABD, bugün, “Esad kimyasal silah kullandı.” diyerek Suriye’ye girme derdinde. Zaten aynı hikayeyi on sene önce Irak’ta da dinlemedik mi? Bu hikayeye hala kanacağımızı sanmıyorum.

NATO’ya üyelik ve İncirlik Üssü meselesi bir an önce gündemdeki yerini almalı, tartışılmalı. Son olarak; her olaya bir kılıf bulanlara soruyorum: Gezi için Almanya’nın provokasyonu dendi. 3. köprünün inşaatı için doğanın katledilmesine, “Para, para, para.” dendi. “Almanya, ülkemizin gelişmesini istemiyor.” dendi. Kısacası tüm muhalif seslelere “Dış mihrak” kılıfları bulundu. Çok merak ediyorum, 1954’ten beri açık olan ve bölgede ABD’nin adeta nefes borusu kadar kritik bir işlev güden İncirlik üssü hakkındaki “dış mihrak” kılıfı nedir? Yoksa bu defa muhaliflere hak mı veriliyor? Hak veriliyorsa neden AKP, bu üsle ilgili hiçbir işlem yapmaz? Hak verilmiyorsa, Irak’ta bir milyon insanın, İncirlik Üssü’nün desteğiyle öldürüldüğü de mi görülmüyor? İsrail’e “one minute” diyor başbakan ama kendi ülkesinin topraklarında İsrail’e sınırsız destek veren İncirlik Üssü’nü görmüyor. Filistinliler’in katledilmesi ortak olmak değildir ne nedir bu İncirlik Üssü’nün varlığını muhafaza etmek?

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet