Gökçe Bilgin’in Yazıları Üzerine

 

Edebiyat’ta çok önceleri dergi ve gazete yazılarına eleştiriler, cevaplar bir başka dergi ve gazetede verilerek yayımlanırdı. Sonraki zamanlarda da sadece popüler olan kişilerin mektuplaşmaları, gazetedeki münakaşaları yayınevlerinin fırsat ideolojisi ile ortaya çıkıp eksik dahi olsa kitap olarak basılırdı. Tabii bu hâlâ devam ediyor. Ancak eleştiriler, münakaşalar ve nazireler sosyal medya üzerinden sohbet ağlarından, maillerden, kişisel bloglardan, gazetelerin internet köşe yazılarından verilmeye başlandı. Biz de buna münhasır olarak buradan bir eleştiri yazısı yazmayı uygun gördük/m.

Şimdi gelelim asıl meseleye, Gökçe Bilgin adında bir öğretmenin ki bilenler bilir, İnternet sayfalarında yazdığı yazılara. Bu yazılara küçücük haddimi aşmadan bir eleştiri yazmak istedim. Biliyorsunuz ki Türkçe ve Edebiyat derslerinde ‘’yazım türleri’’ adlı bir konu başlığı vardır. Bu konu başlığı içerisinde de ‘’makale’’ türü mevcuttur. Derste anlatılan makale tanımı şöyledir: ‘’Alanında uzman bir kimsece yazılan, herhangi bir konuda bilgi vermek amacını güden, bir görüşü desteklemek, bir savı öne sürüp bunu kanıtlamak ereğinde olan ve bir gazete ya da dergide yayımlanan, belli uzunlukta, başlıklı ve genellikle imzalı yazı.’’ Tabii bunun yanı sıra  ‘’deneme’’ türü de var. Deneme tanımı da ‘’ Herhangi bir konuda, kesin bir sonuca varma çabası gütmeksizin, yazarın kendi kişisel düşüncelerini, görüşlerini, genellikle bir söyleşme havası içinde işlediği bir düzyazı türü.’’ Diye yapılır.

Bunları anlatmamın sebebi Bilgin’in https://bianet.org/biamag sayfasındaki kendine has üslubu ile yazdığı yazıların makale ve deneme arasında bir şey olduğundandır. Bilgin’i iki yönden zayıf buldum. Birincisi demin söylediğim, ikincisi ise yazının girişinde, ortasında ve sonlara doğru benzer tekrarların yazılması oldu. ‘’Yazmak, Sadece Yazmak İçindi’’ yazısında bu, daha belirgin görülmektedir. Bilgin, güçlü bir kalem olmaya aday ve belki de çoktan olmuştur. Ancak öykü, anı, günlük, makale, deneme gibi türde yazılar kaleme alacaksa bunların özelliklerini göz önüne bulundurması gerekir. Bilgin zira mütavazi davranarak ‘’Kendimi Az Bulurum Yazmak İçin’’ adlı yazısıyla bunu dile getirmiştir. Bunu söylerken geçen bir kitapçıda ismi lazım değil bir şahsiyetin, bir öykü-beş şiir diye sırayla devam eden şiir ve öykünün karışık hâlde basılmış bir eserine rastladım. Yazıyı yazana hiç kızmadım. Ama yayınevine epeyce saydırdığımı bilirim.

Velhasıl-ı kelâm, Bilgin’in öykü özelliğini, öyküye yaklaşımını, dokundurduğu sözcükleri çok beğendim. Anlatmak istediği derdini ve kişiyi çok da samimi bir dille anlatması yazıyı okurken tebessüm ettirdi. Bu da okuyucuyla samimi bir ilişki de yazıldığını göstermektedir. Bunu birçok yazı kaleme alanlar beceremez. Mesela Selim Temo’nun her çarşamba ‘’gazete duvar’’da çıkan yazıları son derece kendine has üslubuyla yazılan, ilk satırdan son satıra okuyucuyu kendine bağlayan kalite kokan yazılardır.  Hem bilgi verir, hem de bilgi verirken tebessüm içerisinde kalırsınız. (Tabii bazen hüzün kokan sözcükleri de var) Sözcüklerle adeta dans eder. Taşı da gediğine işte tam oturtur.

Tam da bu nokta da Bilgin’in son yazısı ‘’Çoğullaşan Acı: Kafka’’ gayet başarılı bir yazı olmuş. Her alanda yazabileceğini de Nazım, Abbas Kiyarüstemi, Kafka, Furuğ ile ilgili yazdığı yazılardaki başarısında göstermiştir. Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim. Her alana el atmak cesaret ister ve çok da çetrefilli bir iştir. Ayrıca bu isimler üzerine çok yazı yazıldı, hem de çok. Bu kişiler üzerine söz söylenecekse eğer farklı söz söylenmeli. Nitekim Bilgin, karşılaştırma metodu ve öyküleştirmeyle bunu çok iyi başarıyor. Bilgin’in de bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum.

Bu yazıyı kalem almamın sebebi elbette ki yazdığı yazıların tesirli oluşudur. Yoksa kötü yazıları eleştirecek değilim. Gökçe Bilgin’in yazılarını çok sık görmek ve farklı okuyucularla okunmasını isterim. Sözlerimi Bilgin’in son yazısına ithafen Samuel Beckeet’in ‘’ Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.’’ Sözüyle bitirmek istiyorum.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Gökçe Bilgin’in Yazıları Üzerine için 3 yorum

  1. bence eleştiri yazısı çok güzel olmuş haklılık payı var yani..

  2. Çok Güzel 🙂

  3. bence eleştiri yazısı çok güzel olmuş

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet