Feminizm Meydanında Bir Kadın: Ulviye Civelek

20160610_171259

Feminizm kavramı hiç şüphesiz yıllardır üzerinde durulan, hakkında onlarca kitap ve makale yazılan bir meseledir. Eski dönemlerden beri Batıda daha baskın gibi görünse de aslında bizim toplumumuzda da köklü bir geçmişi vardır.

Bilirsiniz ki bir başarıyı en önemli kılan etkenlerden biri bulunduğu sıkıntılı zamana meydan okumasıdır. Osmanlı döneminde çıkmayı başaran bir dergi düşünün. Hem de bir kadın dergisi. Toplumun yabancısı olduğu bir kelimeyi kendilerine ilke seçmişler: “Feminizm”. Bu cesaret hareketinin kahramanı; Ulviye Meydan Civelektir.

Ulviye Meydan, Çerkez asıllı bir ailenin kızıdır. Küçük yaşta saraya girmiş ve saray eğitimi almıştır. Belki de Ulviye Hanımın feminist düşüncesini ateşleyen olay saray geleneklerine göre kendinden yaşça büyük biriyle evlendirilmesi olmuştur. Bu mutsuz evlilik çok uzun ömürlü olmamıştır.

Ulviye Hanım genç yaşına rağmen Kadınlar Dünyası dergisini çıkarmış ve yayın hayatı boyunca derginin ayakta kalması için mahiyeti yüksek bir mücadele vermiştir. Dergi savaş zamanlarında kesintiye uğrasa da dokuz yıl boyunca farklı zaman dilimleriyle okuyucusunu yalnız bırakmamıştır. Ulviye Hanım’ın dergi için mücevherlerini bile bozdurduğu bilinmektedir. Mücevher birçok kadın için vazgeçemeyeceği bir değerken Ulviye Hanım için en büyük değer feminizmi savunan fikir hareketi olmuştur. Onun için maddi şeylerden ziyade kadının toplumdaki yerini değiştirmek ve kadını anlamayan zihinlere anlatabilmek önemliydi. Çünkü Osmanlı toplumuna bir devrim gerekiyordu ve bu devrim için de feminizmdi.

Kadınlar Dünyası dergisi ile o dönemde birçok kadın farklı iş kollarında çalışabilme imkânı bulmuştur. Kadın uçağa binmiş, kadın için terzihane açılmış, kadın kültürel ve sosyal çevrede yavaş yavaş yer edinmeye başlamıştır. Ayrıca dergide, kadınların yazdığı birçok mektuba da yer verilmiştir.

Feminist birçok kadın-yazar günümüze kadar çeşitli kitaplar yazdı ancak bir dergi ile bu denli adından söz ettiren bir mücadele örneğine rastlamak mümkün olmamıştır. Dergi yalnızca Türk toplumunda değil Fransız basını ve toplumunda da geniş yankı uyandırır ve dergi Fransızca olarak da basılır.

Derginin en önemli bildirisi ise şöyledir: “Derginin hak ve hukuku tanınmadıkça erkeklerin yazılarına yer verilmeyecektir.”

Çizim: Emine Gündüz

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet