Eğitimde Eksiler ve Artılar

Eğitimde Eksiler ve Artılar

 

Eğitimde sorunlar bitmiyor. Son olarak, Milli Eğitim Bakanı’nın FATİH projesine soruşturma başlattığı haberlerini gördük. Projenin bugüne kadar doğru düzgün hayata konulamamış olması gibi proje kapsamında işe alınan 3 avukata bir yılda 1 milyon TL gibi ücretler verildiği konuşuluyor.

 

Eğitim konusunda ülkemizde ciddi sıkıntılar var. Aşağı kademeden başlarsak, öncelikle 4+4+4 sistemi üzerine konuşmam gerek. Hemen olumsuz eleştirilere geçmeden önce, hakkını vermem gereken bir konu var. O da, birinci sınıfa giden bir çocukla 8. sınıfa giden bir çocuğun aynı binada okumaması. Bu, belki de 11 yıllık AKP iktidarının eğitim alanında yaptığı en iyi düzenlemedir. Gelişme çağındaki çocukların birbirlerinden ve çevrelerinden ne kadar etkilendiği malum. Küçüklerin büyük gibi, büyüklerin küçük gibi olmaya çalıştığı bir ortama elverişli olan bu sistemin değişmesini olumlu buluyorum. Kaldı ki bu eski sistemin çocukların arasındaki şiddeti körüklediğini de düşünüyorum. Kendi çocukluğumdan da hatırlarım. Ortaokullar bize hep kötü davranırdı, topumuzu çatıya atarlardı. Bu yaşananları basit sanmayın. Bu olayların içimize ektiği kin tohumları, yüzlerini biz ortaokula geçtiğimizde gösterdi çünkü! Bu sefer biz, ilkokul çocuklarına türlü eziyetler yaptık. 13 – 14 yaşına gelmiş, ‘yırtıcılığını’ eline almaya başlamış olan bir çocukla 6 – 7 yaşında annesi yanında olmadığı için ağlayan bir çocuğu aynı binaya koymanın sakıncalarını sizler de görüyorsunuzdur.

 

4+4+4 sistemi, pedagojik açıdan bu önemli gelişmeyi içinde barındırıyor ama binaları ayıramadığımız için, çocuklar açıkta kaldı, onu ne yapacağız? Şuan ülkemizdeki en ciddi eğitim sorunlarından biri ne yazık ki bina, derslik sorunu. Yeni açılmış okullarda bile 30 kişilik sınıf kotasını tutturmak çok zor. Mahalle sistemine göre kayıt yaptırılan okulların nüfusları adeta patlama yaşıyor. Tabi bu sorunlar beraberinde öğretmen sorununu da getiriyor. Kimi okulun 30 öğretmeni hep birlikte başka bir okula geçiş yapıyor. Tüm bu kaymalar da beraberinde birçok sorun getiriyor.

 

4+4+4 sisteminin kafalarda bıraktığı zorunlu eğitimi sekteye uğratması düşüncesi ise hala çözümlenmiş değil. Bu konuda tatmin edici açıklamalar gelmiyor. İmam Hatip mevzusunda ise kimse kimsenin kafasına vurarak imam hatipe gitmeyi yasaklayamayacağına göre bunu tartışmak anlamsız. Tartışılması gereken, imam hatip mezunlarının ne yapacağıdır. Meslek liseleri, düz liseler, anadolu liseleri ve fen liseleri arasındaki ayrımlar ortadan kaldırılacaksa bu lise ayrımlarının da ortadan kaldırılması ve kafaların berraklaştırılması gerekir. Eğer çocukları iyi olandan kötü olana sıralayacaksak (ki ben buna her zaman karşı oldum) o zaman hepsini bir potada eritelim. Yok alanları, yönelimleri farklı diyorsanız, o zaman meslek liselerini diğer liselerin arasında olan farklardan mahrum etmeyin!

 

Sistemle o kadar oynadılar ki, öğretmenlerin de yöneticilerin de öğrencilerin de velilerin de kafası karışık. Bu sorunları çözmek için kavga etmeyi bırakıp, masanın etrafına toplanmak gerek. Birbirimizi suçlayarak değil, bir arada çözüm aramak gerek. MEB’in, hükümetlerin her değişmesinde yapısının değişmesini eleştirenlerden biri olarak, Milli eğitimin siyasete malzeme edilemeyecek kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Gençlik gelecekse, ve geleceğimize giden yol eğitimden geçiyorsa, çocuklarımızı ‘kafamıza göre nesil’ olarak değil; sağlıklı, beden terbiyesine önem veren, güçlü, bilgili bir nesil olarak yetiştirmeliyiz. İktidar partisi nesil yetiştirmekle uğraşmasın. Eğer kendisine güveniyorsa zaten o çocuklar iyi bir eğitim alarak büyüdüğünde onların da istedikleri ‘nesil’ olarak büyümüş olurlar. Fakat, geçenlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “Eğitim seviyesi arttıkça AKP’nin hitap ettiği alanın daraldığını görüyoruz.” açıklaması bende bazı soru işaretleri uyandırıyor. Acaba diyorum, AKP bilinçli bir nesil karşısında kendine güvenmiyor mu? İkinci soru: Güvenmiyorsa, neden güvenmiyor? Neyden çekiniyor?

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet