Dershanelerle Barış Süreci Arasındaki Bağlantı

Türkiye’de gündem, sık değişen bir olgu. Bazen bilerek, başka konuları gizlemek için değiştirilen gündem, bazen de müktedilerin elinde olmadan değişebiliyor. Bunun örneklerinden biri Gezi Parkı Direnişiydi. Hükümet bu olayı ne kadar hasır altı etmeye çalışsa da Türkiye ve Dünya medyasında Gezi Parkı, gündemden uzun süre düşmedi.

 

Bugünlerde ise gündemin en yoğun ve bağlantılı iki başlığı, başbakanın Diyarbakır ziyareti ve dersanelerin kapatılma meselesi. Aralarında ne alaka var demeyin, çok var.

 

Dershanelerin durumu, halk arasında hep konuşulan bir mevzudur. Devletin eğitim kurumlarının yetip yetmediği, dershanelerin gerekli olup olmadığı gibi sorunsallar hep tartışıla gelmiştir ama şu da bir gerçek ki toplam öğrenci mevcudiyetimizin neredeyse tamamı dershanelere gitmektedir. Bu da son tahlilde halkın, dershaneleri bir ihtiyaç olarak gördüğünün en net kanıtıdır.

 

Eğitim kurumlarımızın yeterli olmadığını hemen herkes kabul ediyor. Bu da dershaneleri meşrulaştırıyor. Sorunun çözümü öğrencileri dershaneye yönlendirmek midir yoksa eğitim kurumlarını, eğitimcileri geliştirmek midir yoksa ikisini de desteklemek midir, bu da şüphesiz tartışılabilir. Ancak tüm bu tartışmaların gölgesinde kalan (kalmaması gereken) bi konu var: Mali durumu iyi olmayan milyonların durumu. Bu can yakıcı sorun, bazen görmezden geliniyor, bazen de gerçekten unutuluyor. Durumu iyi olmayan insanların çocukları, nasıl kaliteli bir eğitim alacak? Durumu iyi olan ailelerin çocukları iyi eğitim alırken, onlar yeterli eğitimi alamayacaklar mı? Dini, siyasi, sosyal hangi açıdan bakarsanız bakın, durumu iyi olmayan insanların ezilmesi en hafif tabiriyle insafsızlıktır.

 

Gündemin diğer konusu olan başbakanın Diyarbakır ziyaretiyle, dershane meselesinin bağlantısına gelince; bu hassas konu hakkında bazı şüphelerim var. Bilindiği gibi barış süreci başladıktan sonra esasında bir çok insanın kafası net değildi. Bunun nedeni barışı istemiyor olmak değil, hükümetin nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyor olmaktı. Akil insanlar, bir takım yasal değişiklikler vs derken zamanla mesele şekillenmeye başladı. Ancak, meselenin bunlardan ibaret olduğunu düşünmek, safdillik olur. Irak Kürdistanıyla ilişkilerden, PYD’ye karşı tutuma kadar bir çok meselede karşılıklı isteklerin masaya yatırılmış olduğu kuvvetle muhtemel. Bu konulardan en can alıcı olanı ise, Kürt nüfusunun yoğun olduğu bölgelerdeki hakimiyet sorunu. PKK’nin, bölgenin en azından fiili yönetimini istemiş olması bana oldukça muhtemel geliyor. PKK’nin bölgedeki en büyük rakibi ise sanılanın aksine HÜDA-PAR değil, Nur Cemaati. Bölgede ciddi bir etkinliği olan cemaatin, sahip olduğu dershanelerin bir çok defa taşlandığını, yakıldığını da biliyoruz. Bu anlamda PKK’nin, cemaatin bölgeden elinin ‘çektirilmesini’ istediğini düşünüyorum. Bu istek karşısında cemaatle yakın ilişkiler içinde olan hükümet, kendince bir fayda-zarar terazisi yapmış olacak ki, dershaneleri kapatmaya karar verdi. Ancak zannediyorum olaylar beklediği gibi gelişmiş değil. Öncelikle cemaat bu duruma oldukça kararlı, net ve büyük bir tepki göstermekte.

 

Başbakanın, geri adım atmayı pek sevmediğini biliyoruz. Bununla birlikte ne yapacağı belli olmayan biri olduğunu da biliyoruz. Bu anlamda, dershanelerin kapanması konusunda bir yumuşama yaşanır mu bilmiyoum ama hükümetin; genel af söylemlerine de başladığı şu günlerde, eğer barış görüşmelerinde masaya dershanelerin kapatılması meselesi de konduysa, bunu gerçekleştirmek için kararlı olduğunu söylemek mümkün.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet