Cinsel İstismara Dair Yasa Tasarısı: Rızam Yok

images-19

Bir son dakika değişikliğiyle meclis gündemine, oradan da kamuoyunun gündemine hızlı bir giriş yapan cinsel istismar konulu yasa düzenlemesi, toplumun geniş kesimlerince yoğun bir eleştiriye tabii tutuldu. Hassas bir konu olan cinsel istismar meselesi; ülkemizde hep skandallarla gündeme geliyor. Ensar Vakfı’nda yaşanan olaylardan tutun da dört yaşındaki çocuğa tecavüz edip gömen adamın, mahalle sakinlerince korunmasına dek bir dizi tramvatik süreç, cinsel istismar konusunda toplumumuzun çok daha fazla tepki göstermesini de beraberinde getirdi. Bu duyarlılığın, toplumsal bilincimizin gelişmesine olumlu katkılar sunduğu kanaatindeyim. Çocuklarımızın ve vatanımızın müreffeh bir geleceğe ulaşması; öncelikle ahlaki tutarlılık ve saygınlıkla mümkün olabilir. Bu sebeple cinsel istismar konularında en doğru hukuki yolu benimsememiz elzem. Peki nedir bu doğru yol?

İlk olarak, cinsel istismara maruz kalan çocuklarımızı koruyacak, onların sosyo-ekonomik hayata adaptasyonunu mümkün kılacak düzenlemelerin yapılması gerekir. Psikolojik tramvalar, mağdur durumdaki çocuklarımızın geleceğini karartmakla kalmıyor, yeni cinsel istismar faillerinin yetişmesine kapı aralıyor. Birçok araştırma gösteriyor ki, cinsel istismar suçluları içinde, çocukluğunda cinsel istismara maruz kalmış bireyler çoğunlukta. Çocukluk döneminde yoğun şiddete maruz kalan çocukların, erişkin dönemlerinde şiddete daha meyilli bireyler olmalarıyla aynı durum, söz konusu istismar meselesinde de mevcut. Bu sebeple istismara maruz kalan çocukların, psikolojik ve pedagojik alanda yoğun bir tedaviye ihtiyaç duydukları su götürmez bir gerçek.

İkinci olarak, failin doğru bir cezalandırma yöntemine maruz bırakılmasıdır. Eğer fail de 16 yaşın altında ise ve cebir, tehdit ve hile yoksa yeni yasa taslağına göre; fail ceza almıyor ve dahi çocukların evlenmesinin önü açılıyor. Buradaki temel problemlerden biri; 16 yaşın altındaki çocuklar, kendi iradeleriyle cinsel ilişkiye girmiş dahi olsa, uluslararası temayüllere göre de cinsel istismar sayılıyor. Tam bu noktada, yeni yasa taslağında da cinsel istismar olarak adlandırılan, 16 yaş altı çocukların cinsel ilişkisinin evliliğe teşviki; en hafif tabiriyle çağ dışılıktır. Örneğin, köy okulunda birbirlerinin ilgisini çeken 13 yaşındaki iki çocuk, okuldan sonra muhtelif bir mekanda, yarı ciddi yarı şaka cinsel bir birliktelik yaşasa; bu yasaya göre evlendirilmeleri gerekir. Ailelerin de namuslarını temizlere dürtüsüyle ön ayak oldukları bu evlilikten sonra, iki çocuğun da eğitim hayatının sekteye uğrayacağı istatistiklerle sabit. Bunun dışında, sorumluluk alabilecek yaşta olmamaları ve diğer yasal düzenlemelere göre, oy vermekten tutun, tapu sahibi olamamaya kadar reşit olmamalarından kaynaklı bir dizi engelle karşılaşacaklardır. Ekip biçecek bir tarlaları yoksa, çocuk işçiliğinin yine yasayla düzenlenen alanı içinde bir iş sahibi olup geçinmeye çalışmaları gerekiyor. Kısacası, hayatın hemen her alanında envai çeşit hukuki, ekonomik, sosyal bg. Sorunlarla baş etmeleri gerekiyor. Tüm bunları da henüz 13 yaşındayken yapmaları gerekiyor. Bir üzerine, bir bebek dünyaya getirdiklerini düşünün. Daha kendileri çocuk olan ebeveynlerimiz, bir bebeği nasıl büyütüp bakacaklar, büyük bir soru işareti.

Yukarıdaki örneğimizden hareketle, kamuoyunu meşgul eden bu yasa taslağının, çocuk yaşta evliliği teşvik ettiği/özendirdiği görülmekte. Bu yasa teklifinin, toplumumuzun kültürel gelişimini baş aşağı çeviren talihsiz bir taslak olarak meclis tutanaklarından öteye gitmemesi gerekiyor.

Bu noktaya kadar meselenin daha olağan tarafını irdeledik. Olağan üstü tarafta ise tecavüz vakaları, yani cebir, tehdit ve hile olan cinsel istismar suçlarının nasıl bu yasanın içine sokuşturulabileceği. Dikkat çeken ayrıntı şu; yasa taslağında ayrıntı belirtilmemiş. Bu taslağın, 16 yaşından küçükleri kapsadığına dair bir hüküm yok. Yine bir örnek üzerinden gidersek; tecavüz ettiği kızın ailesini, ‘adınız namussuza çıkar!’ korkusu üzerinden tehdit eden, mağduru da benzer yollarla sindiren ve çaresiz bırakan tecavüzcü, kıza: ‘Rızam vardı.’ Dedirtebilir ve bu yolla hem ceza almaktan kurtulur hem de tecavüz ettiği kadınla evlenir. Söz konusu örnekte de yasa taslağının aslında cinsel istismar suçlularına yol gösterdiği alenen ortada.

Düzenlemenin başka bir sıkıntısı da geçici bir düzenleme olması ve 16/11/2016 tarihine dek yaşanan cinsel suçlarla alakalı bir değişiklik getiriyor olması. Eğer getirilen düzenleme, çözüm olsun diye getiriliyorsa (ki normal şartlarda öyle olmalı) neden geçici ve tek sefere mahsus? Eğer düzenleme, çözüm için getirilmiyorsa, neden getiriliyor? Birileri mi korunmaya çalışılıyor? Yoksa önemli birinin bir yakınını kurtarmak için mi bu düzenleme getiriliyor? Böyle hassas bir konu, geçici bir düzenlemeyle çözülemez. Kaldı ki bu düzenleme eşitlik anlayışının mantığına da uymuyor. Eğer çözüm tecavüzcünün/istismarcının mağdurla evlenmesi ise bunu neden geçici yapıyorsunuz da kalıcı yapmıyorsunuz? Neresinden tutsan elinde kalan bir yasa tasarısıyla karşı karşıyayız. Hukuksal, sosyal ve pedagojik açıdan bu yasanın geçmemesi; bilakis çocuk evliliklerinin ve cinsel istismarların önüne geçecek pedagojik atılımların en kısa sürede hayata geçirilmesi gerekiyor. Her fırsatta dini değerlerden dem vuran bir siyasal hareketin, Kuran’ın hükümleriyle de bağdaşmayan bir yasa tasarısıyla umumun karşısına gelmesi, herhalde bir ironiden ibaret olmasa gerek.

Bu yasa taslağına destek veren vekillere bir soru sorarak yazımı noktalıyorum. Cinsel istismara maruz kalan çocuklarımızın neler hissettiği üzerine biraz empati yapmayı denediniz mi?

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet