Bocalayan Bir Şiir: Selenay Kübra Koçer – İlk Ayrılık

 

Selenay Kübra Koçer 13 Temmuz 1994 yılında Kadıköy’de doğmuş. İlk ve orta öğretimini Kocaeli-Darıca’da tamamlamış. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nde Gastronomi eğitimi almış. Şiirleri Kağıt Dergisi’nde yayımlanmış. İlk Ayrılık adlı kitabı Şiirden Yayıncılık tarafından Kasım 2016 yılında yayımlanmış. İlk Ayrılık, Attila İlhan Edebiyat Ödülleri kapsamında düzenlenen yarışmada İlk Şiir Kitabı vakıf Ödülü almış.

Koçer kitabında on dört şiire yer vermiş. Ve kitabı herhangi bir şekilde bölümlere ayırmamış. Koçer’in şiirlerine bakınca dili anlatımcı bir dil. Anlatımcı şiirin en büyük özelliklerinden birisi ise şairin ve şiirinin derdinin olmasıdır. Bir derdi olan şiir, okura bir şey anlatır. Onu kendi geçtiği yollardan geçirir. Kendi gittiği acının konaklarına götürür. Bu anlatım sırasında okurun zihninde bir şeyler canlandırır. Okur, bu şiirleri okuyunca bir yerlerde zihninde dizeler canlanır. Bazen okul sıralarında, bazen evinde, bazen âşık olduğunda, bazen ayrıldığında… Çünkü anlatımcı şiirin öyküyle iç içe geçmiş bir durumu vardır. Şiirin içine öyküyü titiz bir şekilde yedirir anlatımcı şair. Ancak şiir dilini ve öykü dilini de iyi bilir anlatımcı şair. Anlatımcı şiirin en büyük handikabı da şiirin bize bir şey anlatmamasıdır. Bunun daha acısı ise bize anlatacak, söyleyecek bir derdinin olmamasıdır. Bu acının derinine inilince de aslında şairin, şiiri iyi bilmemesi, gelenekten habersiz olmasını görürüz. Koçer bir şeyler anlatmaya çalışmış ancak bu anlatımcı şiirin ne’liği karşısında eksik kaldığı için bocalamaktan ileriye gidememiştir. Koçer sadece elle tutulur bir metin ortaya çıkarmış. Bunun ilerisine gidememiştir. Yeni bir ses, yeni bir üslup ortaya çıkaramamıştır.

Biraz da şiirleri biçim açısından ele almakta fayda var. Şiirlerin genelinde dikkat çeken unsurlardan birisi de dizelerin bölünme şeklidir. Dizeler kendi içinde bir bütünlük sağlamazken bir de dizeler başıboş bırakılmış bir hayvan gibi oradan oraya savrulmaktadır. Dizelerin bitişini neye göre yapmış olduğunu anlamış değilim. Bir metni şiir yapan özelliklerden birisi de sesin önemidir. Bu ses-tonlama; noktalama işaretleriyle yapılırken aynı zamanda da bir dizeyi nerede bitirip nerede başlatman gerektiğiyle de alakalıdır. Anlatımcı şiiri benimseyen Koçer buna dikkat etmeliydi elbette.

Koçer’in şiirinde görülen sorunlardan birisi de fazla kelime kullanımıdır. Şiir az sözcükle çok şey söylemelidir. Koçer ise birçok şiirinde aynı anlama gelen kelimeleri art arda kullanarak amatör bir şiir dilinden kurtulamamıştır:

“tekrardan

yeniden

sen gelsen.”

Koçer kimi yerlerde de iki farklı anlamı yakalamak istemiş. Bu yüzden bazı dizelerinde iki kelime arasına “/” koymuş. Ancak bu şiiri anlamsız bir noktaya getirmiş. Eğer şiirde böyle bir şey yapılacaksa bu iki anlam, iki kelimeyle okurun zihninde farklı mekânlara açılmak zorundadır.  Ancak Koçer bunu başaramamış:

“buranın/ıslığında hep aynı yokuş”

Koçer kitabın genelinde şiire ulaşamamış. Ancak bu ulaşamama durumu kitabın son şiiri olan Gece ve Gölge adlı şiirle kırılmış. Bu şiir belki de Koçer’in şimdiye kadar şiirindeki sorunlu noktalarına, şiir bilgisizliğine, anlatımcı bir şiir yapısına sahip olan şiirinin en büyük eksiklerinden olan derdi olmayan bir şiire karşı yazdığı en iyi şiir diyebilirim. Bu yazının amacı şaire karşı bir tavır değildir. Şiirine karşı olan bir tavırdır. Koçer bu şiirinde, şiir dilini iyi kullanmış ve bireysel izlek üzerinden toplumsal bir anlatıya ulaşmış:

“ki cinsiyetsizdir

insan olma yetisi.”

Koçer bu şiirinde, şiirin verdiği o acımasız yükü somut bir anlatımla okurun gözlerinin önüne sermiş:

“geceye hamallık eder şiir

bundan eğiktir sırtım.”

Toparlayacak olursak: Koçer’in ilk kitabı beklenenin çok uzağında kalmış. Geleneği zihin sentezinden geçirmeli, şiir dilinin varlığından haberdar olmalı ve tabii ki dizelerin bitişinin ses ile bir bağlantısı olduğunu iyi öğrenmeli. Umuyorum ki diğer kitapları, bu kitabı için söylediklerimden dolayı beni utandırır.

Selenay Kübra Koçer, İlk Ayrılık, Şiirden Yayıncılık, Kasım  2016

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet