Aşka İnananlara

Venus and Adonis – Peter Paul Rubens / 1610

 

“Ölüp gitti sanarak özlediğim tüm dostlar
Senin güzel göğsünde bir araya geldiler;
Orda hem aşk, hem aşkın varlığı hükümdar,
Hem de toprağa düştü sandığım sevgililer.”

William Shakespeare

 

Güneşin battığı yönde yüzüyorum bu gece zihnimin okyanusunda. Kimsesizler mezarlığında kalabalıklara ağlayıp kimselerimin yüzünü hayal ediyorum. Aşkımın, vicdanımın ve kalbimin savaşında harap olmuş kılıçlarımı yüreğimin haznedar köşesindeki müzeye kaldırıp yırtılmış elbiselerimi aynanın önünde yamıyorum. Oysa ne kadar ana kucağındaydık yıllarca. Bir sinema filminin ortasındayım artık zannımca. Yaşım, yüzüm, ruhum ve bedenim yıllara köle olup, zamanın dalgasıyla dans ediyor ve geçip giden hayatıma çapkın bir kadın gibi kahkahalarıyla eşlik ediyor. Ben hiçbir çocuğun elinden tutamadım hayatımca. Hiçbir varlığa şükredemeden hiçliğe hapsoldum; hiçliğin yokluğuna ağlayıp, ironilerle savaştım; elim birden bire kana bulandı ve mahsene düştüm manzaralı ormanlarda.

Aşkın en cazibeli ve en acımasız hallerinde ay ışığında çimenleri saydım; binlerce. İhanetlerimi deniz karşısında kaleme alarak kağıtlara dert yandım, çünkü biliyordum denizin dalgası kadar geçiciydi sonbahar. Sonbaharın verdiği yaprak dökümü ve o güzel yağmurlar. Temiz ve el değmemiş o yağmurlar. Sevginin ve aşkın birbirine düşman olduğu lakin düşmanlığını bitiren o ateşkes kadar. Öpücük kadar, titrek eller kadar ve aşklarımıza ağlayan o yağmurlar.

Dünyada yok eden neydi aşkı? Şehir efsanelerinden hallice, o güzel vicdanların ruhsal çöküşü ve tutuşan buruşmuş ellere bin entrika. Yaralanmış bir çocuk kadar kırgınım dünya umutlarımdan. Bir kadının aldatılışı, bir adamın hırsı belki de bir insanın en cüretkar dünya savaşı. Bir keman sesinin devrim getirmesi, bir ipin son vermesi hayata, bir kurtuluşun zaferi ilan etmesi; habercisi değil miydi aşkın batıdan doğuşu, açlığın sona ermesi ve bayraklar havada!

İnançlı insanlarız hepimiz, doğaya, umuda, aşka ve aşksızlığa, ihanete, barışa, barışamayanlara; inançlı insanlarız hepimiz, en çok da inançsızlığa.

Elimde bir pusula ve yanlış haritada yüzüyorum, okyanusların her dalgasında. Gecelerce yazdığım kalemimin mürekkebi deniz oluyor beyaz kağıdımda ve balıklarına anlatıyor beni sabahın ilk ışıklarınca. Ben denizlere kağıttan gemilerimi bırakıyorum, her gece ve yazdığım her mektubumda. Biliyorum ki birilerine ulaşıyor koca yük gemilerim ve kelimelerimi mırıldanıyor okurken içinden ruhuna. Umut oluyor hiç tanımadığım o insanlara ve belki de bir köpeğin ağzında. Ben neler anlatsam neleri yazsam önüme bahşedilen o kağıtlarda insanlık yüzüme tükürür, ayıplarını çıkardım ulu ortaya.

Bu yazıdaki üçüncü gecem; üçüncü gecedeki ilk satırlarımı insanların vicdansızlıklarına hediye ediyorum. Bir şeylerin ters gittiğinin farkındayım ama içimdeki savaşa da dur demeyecek kadar insanım, insanlığım hangi yüksek rafta bilmem ama elim varmaz zihnim hatırlamaz. Kimi zaman aklıma düştüğünde tarihin en tozlu sayfaları gelip geçici diyor gönlüm bu hayata, bu verdiğim bilmem kaçıncı nefes lakin pişmanlığı hiç tatmadım. Çünkü bugün gelmeyecek bir daha. Hayatımın en sükunetli antlaşmalarının birinde okumadan yazıyorum satırlarımı. Kalbim uykusundan uyandırılmış vahşi bir hayvan sürüsünden hallice ama aklım gitme diyor oraya, gitme işte.

Hayalini kurduğum o güzel yaratıklar, hayali arkadaşlar ve gece sohbetleri.

Benim kalbim değil belki sevda yeri ama belki de kimsesizler evinin nöbetçi eri. Aynı anda onlarca şarkının tek ezgisiyle veda ediyorum tümcelerime. Biliyorum ki var hala aşka inananlara, aşık olanlara, aşkı var edenlere… Bir gün bir bankta karşılaşırsak kalbimin, yüreğimin olmayan denizde yüzmesini izleyeceğim. Sizler çoktan boğulmuş, ben yasınızı yazacağım,

Aşka inanlara;

“hayırsızın biriydi fikrimce

ne vakit karşımda görsem

öldüreceğimden korkardım

felâketim olurdu ağlardım”

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet