Ağlamak Ayıp Değil

Başbakan Erdoğan, Mısır’da İhvan Lideri Muhammed El Biltaci’nin, darbeci askerler tarafından öldürülen kızı Esma için yazdığı mektubun şair Dursun Ali Erzincanlı tarafından seslendirildiği klibi izlerken gözyaşlarına boğuldu. Bu görüntü çeşitli kesimler tarafından farklı tepkilere neden oldu.

 

İslam Dünyasından ve ülke içinde AKP’ye yakın çevrelerden Başbakan Erdoğan’a övgü vardı. Erdoğan’ın “kalbi temiz”, “vicdanlı” biri olduğu vurgulandı. Ülkemizdeki muhalif kesimlerden gelen tepkiler ise beklendiği gibi olumsuzdu. Tepkiler “dökülenin timsah gözyaşları olduğu” veya “benzer duyarlılığın neden ülkemizde yaşanan olaylarda gösterilmediği” konularında yoğunlaşıyordu.

 

Öncelikle, Erdoğan’ın Mısır’da öldürülen 17 yaşındaki genç kızın mektubu karşısında ağlamasını insani bir olay olarak gördüğümü belirtmek isterim. İnsan olan, vicdan sahibi herkes bu tür bir olay karşısında aynı tepkiyi verecektir. Ölen kişinin kimliği, inancı bu olaya karşı gösterilecek tepkiyi etkilememelidir. Erdoğan’ın da bu genç kız için ağlamasının, onun Müslüman olması ile bağlantılı olduğunu düşünmek istemiyoruz.

 

Hatırlanacak olursa Erdoğan birkaç yıl önce de, 12 Eylül darbesi sonrası 17 yaşında idam edilen Erdal Eren’in son mektubunu okurken ağlamıştı. Ağlamak ayıp değil, bizim toplumumuzda “erkekler ağlamaz” şeklinde bir deyiş olmakla birlikte, ağlamak çok insani bir duygu, insan olmanın bir gereği. Erdoğan’a yönelik tepkiler de daha çok bu konudaki “çifte standart” ile ilgili.

 

Gezi direnişi sırasında beş gencimizi yitirdik. Ali İsmail Korkmaz henüz 19 yaşındaydı ve güvenlik güçleri ile sivillerin ortak linci sonrası yaşamını yitirdi. Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım da Gezi olayları sırasında ölen diğer gençlerdi. Hiçbirinin elinde silah yoktu, sadece demokratik gösteri haklarını kullanıyorlardı. Ancak Erdoğan’dan ve iktidar çevrelerinden bu gençler için ağlamak bir yana, bir üzüntü cümlesi bile duyulmadı.

 

Bu durumda insan ister istemez şunu düşünüyor. “Ölüler bile sınıflanıyor, bizden ve onlardan diye. “Ötekiler”in ölüleri ağlamaya, hatta üzülmeye değmez. Ancak bizden ise, yani Müslüman ve dindar ise ağlanmayı hak ediyorlar”. Böyle bir bakış açısı kabul edilemez. Bu anlayışla nasıl demokratik Türkiye kurulacak, nasıl barış süreci devam ettirilecek?

 

Bu ayrımcı anlayışın, milliyetçilerin/ulusalcıların Kürtlerin ölülerine karşı takındığı ırkçı tavırlardan ne farkı var? Hani Erdoğan “biz her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık” demişti. Bu gidişle milliyetçilik değil ama insanlık ayaklar altına alınacak, alınıyor da.

 

Mevlana “aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir” demişti. Türkçe, Kürtçe, Arapça konuşuyor olmamız yada Türk, Kürt, Arap, Müslüman, Hristiyan, Alevi, Sünni olmamız değil sadece İNSAN olmamız yetmiyor mu ardımızdan ağlanabilmesi için?

 

Birbirimizin sevincini ve kederini paylaşabildiğimiz ölçüde anlaşabileceğiz, barış içinde bir arada yaşamı gerçekleştirebileceğiz. Bunu tersi ise kutuplaşmayı arttıracak ve tehlikeli bir ayrışmaya doğru hızla yol almamıza neden olacaktır.

Ağlamak Ayıp Değil için bir yorum

  1. Merhaba yazınız güzel, olacaklar ile olmayacakları olması gerekenlerle olanları kıyaslamış. Genel olarak humanist bir yaklaşım sergilemişsiniz, bu konuda size katılıyorum.
    Fakat bir sorum olacak, lütfen tartışma ve polemik yaratmayı düşündüğümü zannetmeyin sadece yorumunuzu merak ettiğimden
    Soru şu; Erdal Eren 17 yaşında aralık 1980de idam edildi(doğumuna göre 16 yaş görünüyor) Fakat Başbanının bu mektubu 12 eylül referandumu öncesinde okuyup, ağladı diye hatırlıyorum(yanlışsa düzeltin). Bunuda yaptı derken, bu konuyuda yorumlamanızı bekliyorum sizce Esma’nın mektubunda yapmış olduğu gibi buda bir siyasi hareket değil miydi? Eğer öyleydiyse bu denli olayların siyasetin içerisine sokmak çok acımasızca değil mi? Acımasızcaysa eğer, ortada bir yozlaşma çevremizde bir körü körüne inanma duygusu gerçekleşmiyor mu?

Bir Cevap Yazın

cheap Jerseys wholesale nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap oakleys cheap jerseys Cheap Jerseys fake oakleys fake ray ban sunglasses cheap gucci replica cheap oakleys cheap ray ban sunglasses fake oakleys replica oakleys fake cheap ray bans fake oakleys cheap gucci replica fake cheap ray ban sunglasses wholesale jerseys shop cheap fake watch sale replica oakleys replica gucci red bottom shoes cheap jerseys cheap oakleys fake oakleys cheap replica oakleys cheap replica oakleys fake oakleys replica oakleys cheap oakleys wholesale cheap oakleys outlet